Sóvár ízei

Van néhány olyan recept, melyek ugyan nem részei a menünek, de aki vendégként, barátként éveken át visszajár az találkozhat néhány érdekes ízzel. Olyan recepteket válogattunk össze, melyeket gyakran szoktak elkérni, és viszonylag egyszerűen elkészíthetők. Bár azért, az elkészítés, módja, aktualitása, vagy a felhasznált nyersanyagok mennyisége, ára is különböző lehet.

Válogassatok, próbáljátok ki, és jó étvágyat hozzá!

Sóvár POGI

Hozzávalók: 1 kg liszt, 1/2 kg Rama, 1 cs. élesztő, 2 tojás, 35-40 dkg reszelt trappista sajt, 1 doboz (450 g) tejföl

A tésztát előző nap összegyúrjuk a reszelt sajt nagyobbik részével (a kisebbik részt a díszítésre hagyjuk). Tálban lefedve egy napig a hűtőben pihentetjük. Másnap nyújtjuk, szaggatjuk, megszórjuk sajttal, kisütjük, és jó gyorsan megesszük, mert úgy a legjobb.

 

Puha mézeskalács (Kb. 70 darab lesz belőle)

25 deka mézet, 10 deka margarint és 10 deka kristálycukrot állandóan kevergetve langyosra melegítünk. 50 deka finomliszthez egy csapott kávéskanál szódabikarbónát, egy evőkanál mézeskalács-fűszerkeveréket és egy (körömkefével jól megmosott) citrom héját keverjük, majd a mézes péphez öntjük. Hozzáadunk még egy egész tojást és két sárgáját. Jól összegyúrjuk, alufóliába csomagolva egy éjjel pihentetjük.

Lisztezett deszkán 3 mm vastagra nyújtjuk, formákat szúrunk ki belőle, felvert tojással megkenjük. Díszíthetjük sütés előtt (dió, mandula, mazsola, kókusz stb) vagy fél tojásfehérjét 5 deka cukorral habosra keverve utána. Sütőpapírral bélelt tepsiben 220 fokon 4-5 perc alatt megsül, sokáig puha és finom marad.

 

Mazsolás kalács

50 deka finomlisztet mikróban meglangyosítunk, 2 deka élesztőt 1 dl langyos tejben felfuttatunk. A liszthez csipet sót, egy (körömkefével jól lemosott) citrom héját, az élesztőt, egy tojást és egy sárgáját, és kb. másfél deci meleg tejben elkevert 6 evőkanál cukrot adunk. jól összegyúrjuk, amíg sima lesz. Apránként hozzáadunk 5 deka olvasztott margarint és 5 deka mazsolát, liszttel megszórva meleg helyen duplájára kelesztjük. Két ágba fonjuk, a tepsiben újra szép magasra kelesztjük. Erős lángon (180 fok) kezdjük sütni, és 150 fokra visszavesszük, mikor a teteje pirulni kezd. Kb. 50 perc alatt megsül.

 

Csokis kuglóf

25 deka margarint mikróban meglágyítunk, 17 deka cukrot, 4 tojást, csipet sót, egy jól lesikált citrom héját, egy evőkanál rumaromát és egy tábla durvára vágott étcsokit hozzákeverünk, 25 deka liszttel elkevert 1 zacskó sütőport hozzáadunk. Jól összekeverjük, a massza kétharmadát kizsírozott, lisztezett kuglófformába öntjük. A maradék egyharmadhoz kakaóport keverünk, és a többihez öntjük. 180 fokon kb. 50 perc alatt megsül.

 

Szalonnás-sajtos torta (Quiche Lorraine)

20 deka húsos szalonnát felaprítva megpirítunk, majd félretesszük hűlni. 20 deka finomlisztet, 1 z. sütőport és egy csipet sót összemorzsolunk 5 deka hideg zsírral és 5 deka margarinnal. Addig dörzsölgetjük, amíg zsemlemorzsához hasonló lesz. 30 ml. hideg vízzel összegyúrva jól formázható tésztát kapunk. Egyik felével kibélelünk egy kb. 18 centi átmérőjű tűzálló tálat vagy tortaformát, ráterítünk 15 deka reszelt sajtot, a kihűlt szalonnát, végül ráöntünk fél deci tejjel, kevés sóval, borssal felvert 4 tojást, betakarjuk a tészta másik felével (maradék darabokkal díszíthetjük), és egy óra alatt aranysárgára sütjük.

 

Szaunapirakka (finn póréhagymás felfújt)
Egy tálban összekeverünk 2 dl lisztet, 2 dl tejfölt, 2 tojást, 2 deka margarint, 1 dl tejet, kevés sót és jó sok bazsalikomot. Karikákra vágunk egy arasznyi póréhagymát és egy pár virslit (adhatunk hozzá két apróra vágott gombát is), hozzákeverjük, tűzálló tálba vagy tepsibe öntjük, és a tetejét bőven megszórjuk reszelt sajttal. Kb. 50 perc alatt szép pirosra sütjük.

 

Az utolsó három recept gluténmentes lisztkeverékkel is elkészíthető.

© Sóvár 2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.